KTMM 2014’te Gaspıralı’yı anma hazırlıklarına başladı

AKYAR (QHA) – Kırım Tatar Milli Meclisi yönetimi ve Kırım Tatar Milli Meclisi bölüm başkanları 26 Aralık 2013 tarihinde Sivastopol’ün (Akyar) Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri, yerel meclis yöneticileri, yerel yönetim şuraları üyeleri ve Müslüman cemaatlerinin başkanları ile görüştü. Toplantıda ele alınan konular arasında 2014 İsmail Bey Gaspıralı’yı anma yılı faaliyetleri yer aldı.

Görüşmeye Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları Zaur Smirnov ve Ayder Acimambetov, KTMM bölümleri başkanları Emine Avamileva, Teyfuk Gafarov ve Gayana Yüksel, KTMM üyesi Dinara Seytgaziyeva, Kırım Tatar Milli Kurultayı Denetim Komisyonu Başkanı Ali Özenbaş, Kırım Müftü Yardımcısı Ayder İsmailov, Sivastopol Bölge Meclisi Başkanı Enver Mamutdinov ve Aluşta Bölge Meclisi Başkanı Enver Arpatlı katıldı.

 

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Zaur Smirnov, “Bu yılın Aralık ayı boyunca Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi bölümleri başkanları, Kırım Tatar Milli Kurultayı Denetim Komitesi Başkanı ve Müftülük görevlileri ile birlikte Kırım’ın 10 bölgesinde bölgeler arası toplantılar düzenledi. Sivastopol’de böyle görüşmelerin ilk kısmını tamamlanıyor. Benzer toplantıların gerekli ve hepimiz için yararlı olduğunu düşünüyorum. KTMM yönetimi ve bölüm başkanları 2014 yılının Ocak ayı boyunca benzer toplantıları Kırım’ın çeşitli bölgelerinde düzenlemeye devam edecek. Amacımız milli sorunumuz tartışma aşamasından halkımız için niteliksel ve faydalı çözüme ulaşmasıdır” diye kaydetti.

 

Zaur Smirnov, toplantıların tamamlanmasından sonra Akmescit’te tüm bölgelerden temsilcilerin katılımıyla genişletilmiş toplantı yapılması planlanıyor. Toplantıda Kırım Tatar milli özyönetim organlarının 2014 yılı stratejisi incelenecek.

 

Zaur Smirnov, Sivastopol Kırım Tatar Bölge Meclisi üyelerine gelecek çalışmaların sistemleştirilmesini sağlayacak kararlar hakkında bilgi verdi.

 

2014 UNESCO GASPIRALI YILI

KTMM Eğitim Bölümü Başkanı Emine Avamilyeva, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) 2014 yılını İsmail Gaspıralı yılı olarak ilan ettiğini ve bölge meclislerin çalışma planlarına İsmail Gaspıralı’ya adanan etkinlikler eklenmesi çağrısı yaptı.

 

Avamileva, “Eğitim, dil ve yayıncılık bölümlerini dahil eden bünyemiz 2014 yılı faaliyetlerin genişletilmiş planını hazırlayacak. Bölgelerin plana dahil edilmesi gereken etkinlikler ve yıldönümü faaliyetlerini göndermesini bekliyoruz” diye kaydetti.

 

Kırım Tatar Basınını Geliştirme Bölümü Başkanı Gayana Yüksel, milli yayınların, süreli basının desteklenmesi ve bölgelerdeki olaylar hakkında bilgi verilmesi gereksinimini anlattı. Gayana Yüksel, 2014 yılı başında bölge meclisleri için basınla işbirliği yapılmasını kolaylaştıracak eğitimler verileceğini kaydetti.

 

Akyar bölgesinde yaşayan 5 binden fazla Kırım Tatarı kendi olanaklarıyla Kırım Tatar Kültürünü Canlandırma Merkezini kurdu, “Akyar Dalgası” adlı televizyon programını yayınlıyor, iki çocuk topluluğu oluşturdu. Ancak Sivastopol’de henüz Kırım Tatar milli mektebi bulunmuyor.

 

Sivastopol bölge Meclisi Başkanı Enver Mamutdinov, “Müniver adlı bağımsız dini teşkilatın girişimi ve meclisimizin desteğiyle 2014 yılında Sivastopol’deki tek caminin 100. Kuruluş yıldönümüne adanan etkinlikler düzenleyeceğiz” diye anlattı.

 

Müniver Derneği Başkanı Enver Resulyev’in daveti üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi bölüm başkanları Akyar Camisini ziyaret etti. Enver Resulyev, “Uzun yıllardır askeri arşivin bulunduğu binanın halkımıza geri verilmesi için 1990’lı yıllarından beri mücadele ettik. Türkiye’nin desteği sayesinde 1994 yılında camiyi yeniden onardık, şimdi 20 öğrencisi olan medreseyi açtık” dedi.

 

Caminin kapasitesi 300 kişi olduğunu kaydeden Enver Resulyev, “Yakın zamanda camide merkez girişinde özel siparişle hazırlanan yeni kapı yerleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

 

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Zaur Smirnov, Kırım Tatar Milli Meclisi adına Akyar bölge Meclisi ve Müniver Cemaati Başkanı Enver Resulyev’a Kırım Tatarların milli ve manevi değerlerine dikkat ve özen için teşekkür etti ve Kırım Müftülüğü ile yapılacak yakın işbirliğinin Akyar’da dini istikrarı sağlayacağını ve bölgede sahte dini akımların propagandasını engelleyeceğini kaydetti.

QHA

“KTMM 2014’te Gaspıralı’yı anma hazırlıklarına başladı” için bir yanıt

  1. Merhum İsmail Gaspıralı için Kırım ‘da yapılacak faaliyetlere Türkiye den yapılacak katılımlardan haberim olursa ben katılmak isterim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.