Kırım’da İsmail Bey Gaspıralı’yı anma etkinlikleri

AKMESCİT, 17.03.2011 (QHA) – Kırım’da doğumunun 160. yılında İsmail Bey Gaspıralı’yı anma etkinlikleri için yapılan hazırlıklar son hız devam ediyor.

Kırım Başbakan Yardımcısı Aziz Abdullayev, Türk Dünyasının fikri önderlerinden İsmail Bey Gaspıralı’nın 160. doğum yıldönümü dolayısıyla yapılacak etkinliklerden sorumlu çalışma grubuyla toplantı yaptı.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Sürgünden Dönen Vatandaşlar ve Etnik İlişkiler Komitesinin verdiği bilgiye göre toplantıda Kırım’da yapılacak etkinlikler planı hakkında bilgi verildi. Toplantıya Ukrayna Cumhurbaşkanı Kırım Temsilciliği mensupları, Kırım Kültür Bakanlığı mensupları, Kırım Eğitim Bakanlığı mensupları, Kırım Spor Bakanlığı mensupları, Kırım Enformasyon Komitesi üyeleri, Akmescit Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi mensupları katıldı.

Toplantıda kutlamalar kapsamında Gaspıralı’nın doğum günü olan 21 Martta Akmescit’te bulunan Gaspıralı anıtına çiçek bırakılacağı açıklandı. Programa göre 21 Martta Bahçesaray’da bazı etkinlikler düzenlenecek. Etkinlik iştirakçileri Zincirli Medrese tarih kompleksini ve İsmail Gaspıralı’nın mezarını ziyaret edecek. Aynı gün Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesinde Türkoloji ve Şark Bilimlerinin Aktüel Problemleri konulu konferansı yapılacak.

Gaspıralı Kırım Tatar Kütüphanesinde “Gaspıralı’nın Dünyası” edebiyat programı ve “Gaspıralı’nın Mirası” adlı kitap ve belge sergisi yapılacak. Kırım Tatar Sanat Müzesinde Gaspıralı ve Kırım adlı multimedya sunumu yapılacak. 23 Martta Kırım Tatar Akademik Müzikal ve Drama Tiyatrosunda İsmail Gaspıralı anısına tören akşamı yapılacak.

Aziz Abdullayev, “Siyasetçi ve sivil toplum aktivisti İsmail Gaspıralı, hayatı boyunca hümanizm, aydınlık ve kültürlerin uyum içinde birleşmesi fikirlerinin yayılmasını sağladı. Gaspıralı, dünya medeniyetinin değeridir” dedi.

Osman Bayramaliyev

QHA – www.qha.com.ua

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.