İsmail Bey Gaspıralı Akmescit’te anıldı

AKMESCİT, 18.03.2011 (QHA) – Türk Dünyasının fikri önderi İsmail Bey Gaspıralı, doğumunun 160.yıldönümü dolayısıyla bugün Akmescit’te bulunan Gaspıralı anıtına çiçek bırakma töreni yapıldı. Töreni Maarifçi Kırım Tatar Öğretmenler Birliği Akmescit Belediye Şurası ile birlikte düzenledi.
Törene, Kırım Tatar Milli Meclisi 1.Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, Maarifçi Başkanı, Tahsil dergisi ve Maarif İşleri gazetesi editörü Safure Kacametova, Kırım Başbakan Yardımcısı ve Kırım Yerel Gelişim Bakanı Aziz Abdullayev, Kırım Özerk Cumhuriyeti Sürgünden Dönen Vatandaşlar ve Etnik İlişkiler Komitesi Başkanı Edem Dudakov, Ukrayna Enformasyon ve Kültür Merkezi üyeleri katıldı.
Programa göre 21 Martta da Bahçesaray’da bazı etkinlikler düzenlenecek. Etkinlik iştirakçileri Zincirli Medrese tarih kompleksini ve İsmail Gaspıralı’nın mezarını ziyaret edecek. Aynı gün Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesinde Türkoloji ve Şark Bilimlerinin Aktüel Problemleri konulu konferansı yapılacak.
Gaspıralı’yı anma programı kapsamında  bugün Gaspıralı Kırım Tatar Kütüphanesinde “Gaspıralı’nın Dünyası” edebiyat programı ve “Gaspıralı’nın Mirası” adlı kitap ve belge sergisi yapılacak. Kırım Tatar Sanat Müzesinde Gaspıralı ve Kırım adlı multimedya sunumu yapılacak. 21 Martta Bahçesaray’da bazı etkinlikler düzenlenecek. Etkinlik iştirakçileri Zincirli Medrese tarih kompleksini ve İsmail Gaspıralı’nın mezarını ziyaret edecek. Aynı gün Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesinde Türkoloji ve Şark Bilimlerinin Aktüel Problemleri konulu konferansı yapılacak. 23 Martta Kırım Tatar Akademik Müzikal ve Drama Tiyatrosunda İsmail Gaspıralı anısına tören akşamı yapılacak.

QHA – www.qha.com.ua

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.